Gminne Centrum Turystyczne

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gminne Centrum Turystyczne w Ostrówku-Kolonii

godziny pracy: 7.30 - 15.30 /poniedziałek-piatek/
tel. 81 856 27 85
turystyka@ostrowek.pl

Położenie Gminy

Sąsiaduje z następującymi gminami: Niedźwiada, Lubartów, Firlej, Kock, Czemierniki i Siemień. Zachodnią granicę gminy stanowi koryto rzeki Wieprz, następnie Wieprzysko - starorzecze Wieprza, uchodzące obecnie do Tyśmienicy, północną granicę tworzy Tyśmienica, natomiast wschodnią kompleks lasów.Położenie gminy Ostrówek na mapie wyznaczają współrzędne geograficzne: długość geograficzna od 22°30’ do 22°42’E; szerokość geograficzna od 51°32’ do 51°40’N.

Gmina położona jest w północno - wschodniej części woj. lubelskiego, w powiecie lubartowskim, na pograniczu trzech regionów geograficznych: Niziny Południowopodlaskiej, Wyżyny Lubelskiej i Polesia Lubelskiego.

Warto zobaczyć

Atrakcją dla odwiedzających gminę Ostrówek są zabytki. Do najciekawszych należy zaliczyć kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ostrówku-Kolonii, wybudowany w 1921 r. na murach dziewietnastowiecznego dworu. Kościół ten słynie z cudu i łask uzdrowienia za pośrednictwem patronki parafii. Drugim zabytkiem sakralnym godnym polecenia jest drewniany, wybudowany w stylu podkarpackim kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Jana Chrzciciela w Leszkowicach. Warta obejrzenia jest również skromna kaplica pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Tarkawicy. Inne zabytki o charakterze sakralnym to kapliczki i krzyże, które znajdują się w każdej wiosce, niemal przy każdej drodze. Do najciekawszych należy kapliczka w Kamienowoli i kapliczka w Dębicy z II połowy XIX w.

Warto zobaczyć także zabytki historyczne znajdujące się na terenie gminy Ostrówek. Wśród nich wyróżnić należy archeologiczne stanowisko Gotów w miejscowości Tarkawica, cmentarz osadników niemieckich w Zawadzie oraz płytę upamiętniającą miejsce niemieckiego mordu, dokonanego na mieszkańcach wsi Dębica-Kolonia. Bardzo ciekawym obiektem zabytkowym jest również młyn w Leszkowicach.

Uroku wiejskiego gminie Ostrówek dodają liczne budynki z okresu sprzed kilkudziesieciu lat: chaty, stodoły pokryte strzechą i ogacone trzciną.

Zobacz interaktywną mapę z zabytkami i kapliczkami.

Turystyka

Na wszystkich odwiedzających gminę Ostrówek czeka bogata sieć szlaków rowerowych oraz rozlokowane na ich trasie ławostoły, jako miejsca odpoczynku.
Zróżnicowaną przyrodę i wspaniałe krajobrazy można podziwiać podczas spływów kajakowych, organizowanych na rzece Wieprz.
Do realizacji celów rekreacyjno-wypoczynkowych gmina posiada doskonałe miejsca kąpielowe, z których chętnie korzystają mieszkańcy i goście z zewnątrz.
Gmina Ostrówek popularyzuje turystykę rowerową, która jest formą edukacji ekologicznej i przyczynia się do integracji środowiska. Przykładem jest coroczne „Święto Roweru”. Jest to masowa impreza turystyczna ciesząca się dużym zainteresowaniem.
Tereny gminy Ostrówek wraz z kompleksami leśnymi, rzekami i zbiornikami wodnymi stwarzają idealne warunki do uprawiania rekreacyjnego hobby, tj.: polowanie na dziką zwierzynę, wędkowanie czy zbieranie owoców leśnych i grzybów.
W Ostrówku-Kolonii mieści się kompleks boisk „Orlik”, na którym można aktywnie wypoczywać i doskonalić swoje sportowe umiejętności.
Przy budynku Urzędu Gminy wybudowane zostało Gminne Centrum Turystyczne, którego zakres działalności obejmuje promocję turystyczną gminy.

Noclegi

Krótkoterminowe noclegi Raf – Kąt w Leszkowicach

Raf-Kąt oferuje noclegi i wypoczynek w miejscowości Leszkowice - 14 km od Lubartowa
w komfortowych warunkach, w cichej wiejskiej okolicy.

Czyste powietrze, miła i przytulna atmosfera czy obcowanie z naturą to najważniejsze atuty tego pięknego i spokojnego miejsca, które zapewnia udany wypoczynek. Jest to teren
urokliwego krajobrazu z malowniczymi lasami i doliną rzeki Wieprz. Wspaniała nieskażona przyroda, sielski spokój i cudowna atmosfera wioski tworzą miejsce do idealnego wypoczynku od zabieganego świata.

Okoliczna przyroda w szacie czterech pór roku jest przebogata – wiosną przylatują bociany
i dużo innego ptactwa. Lato pełne jest najróżniejszych barw kwiatów, wspaniałych zapachów pól, łąk oraz ptasiego gwaru. Ciepłe wieczory, podczas zachodu słońca wypełnia rechot licznych żab. Jesień na wsi to wspaniała gra kolorów i czas grzybobrania. Przyroda zapadająca powoli w sen jest niewyobrażalnie piękna. Widać jak natura z wolna szykuje się do odpoczynku. I zima… Biała przestrzeń onieśmiela, ale jednocześnie zachęca do spacerów. Dużo łatwiej w naszej okolicy zimą zobaczyć sarny, lisy, zające, czy też jelenie i dziki.

Do dyspozycji Gości oddajemy:

-pokój dwuosobowy (z pojedynczymi łóżkami lub łożem małżeńskim oraz komodą),

- łazienkę,

-aneks kuchenny z wyposażeniem (AGD, garnki, sztućce, zastawa stołowa),

-salon z TV, dostępem do Internetu a także kominkiem, stołem z krzesłami, komodą oraz sofą do wykorzystania na nocleg,

-przedpokój z szafką na buty i wieszakami na ubrania.

Na zewnątrz czeka na Państwa:

-taras z widokiem na wiejski krajobraz,

-miejsce na ognisko,

-samochód służbowy

Dodatkowe atrakcje:

- możliwość zorganizowania: spływów kajakowych, zajęć introligatorsko - plastycznych, wędrówek pieszych z ciekawymi opowieściami, przejażdżek furmanką lub kuligiem, edukacji zielarskiej, nauki pieczenia wiejskiego chleba oraz wycieczek do Kozłówki i Firleja.    

 

Naszą ofertę kierujemy do:

 • gości weekendowych (z okolicznych wesel, komunii św., chrzcin, szkoleń itp.),
 • seniorów,
 • miłośników przyrody,
 • rodzin z dziećmi.

Odległość od obiektów infrastruktury:

 • PKP: 14 km
 • PKS: 0,3 km
 • sklep spożywczy: 0,3 km
 • punkt medyczny: 6 km
 • bankomat: 6 km
 • restauracja: 14 km
 • poczta: 6 km
 • apteka: 6 km

 

Cena za nocleg: 50 zł. od osoby, dzieci 25 zł.

Pełna kwota płatna gotówką w pierwszym dniu po przyjeździe.

Doba noclegowa zaczyna się od 14.00, a kończy następnego dnia o 12.00

Wyżywienie we własnym zakresie – zapewnione pełne zaplecze kuchenne.

Możliwość przygotowywania przetworów z ogólnodostępnych owoców natury (mirabelki, jabłka, jagody, grzyby itp.), a także  tradycyjnych słodkich wypieków i regionalnych pierogów.

W wyposażeniu pościel i ręczniki.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Spełniamy marzenia o spokojnym naturalnym życiu w bliskim kontakcie
z nieskażoną przyrodą.

 

Noclegi RAF-KĄT Rafał Nogal,
Leszkowice 302, 21-102 Ostrówek,
tel. 694-278-331, raf-kat@onet.pl

Imprezy cykliczne

Kwiecień - Przełajowe Biegi Pierwiosnka w Leszkowicach, w ramach Grand Prix Polski Środkowo - Wschodniej;
Czerwiec - Leszkowska Biesiada Świętojańska;
Lipiec - Indywidualne Mistrzostwa Sportowo-Pożarniczo-Obronne;
Lipiec - Święto Roweru;
Lipiec - Festyny Rodzinne;
Sierpień - Dożynki Gminno- Parafialne;
Sierpień - Etap Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego po Ziemi Lubartowskiej;

Przyroda

Tereny całej gminy Ostrówek posiadają liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Brak przemysłu pozytywnie wpływa na środowisko naturalne tego obszaru. Głównym atutem jest więc czyste powietrze, woda, niezdegradowana gleba, mikroklimat.

Prawdziwą perłą gminy Ostrówek jest obszar w pobliżu miejscowości Dębica, gdzie na około 50 ha powierzchni znajdują się stawy. Natomiast dolina Wieprza z dawnym korytem – Wieprzyskiem i dolina Tyśmienicy, wraz ze starorzeczami oraz zabagnieniami są siedliskiem bardzo bogatych i unikalnych w skali Europy gatunków roślin i ptaków. Gniazdują tu m.in.: bocian biały i czarny, bielik, myszołów zwyczajny, pustułka, zimorodek, derkacz, dubelt, mewa, rybitwa i inne. Doliny tych rzek ze względu na zróżnicowany krajobraz, charakteryzują się także bogatą szatą roślinną. Występują tu gatunki rzadkich roślin, takich jak: lilia wodna, moczarka kanadyjska, grążel żółty, kosaciec syberyjski, grzybień biały i inne.

Dla zachowania najpiękniejszych miejsc na terenie gminy Ostrówek utworzono obszary podlegające ochronie prawnej: park podworski w Dębicy z II połowy XIX wieku, o powierzchni 2,5 ha, wpisany do rejestru zabytków woj. lubelskiego, obszar Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 Dolina Tyśmienicy, który obejmuje tereny w pobliżu miejscowości Dębica, Babczyzna i Tarkawica oraz Dolina Wieprza, stanowiąca korytarz ekologiczny rangi krajowej, wyznaczony w Polskiej Sieci Ekologicznej ECONET - PL.

Szlaki rowerowe

Gmina Ostrówek posiada 3 szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 70 km. Trasy są bardzo atrakcyjne krajoznawczo, dominują drogi asfaltowe.

Trasa R1 (35 km)
Najdłuższa i najbardziej atrakcyjna z oznaczeniem na szlaku rowerowym miejsc atrakcji turystycznych przeznaczonych do zwiedzania - czas pokonania trasy na rowerze ok. 3 godziny.
1. Kościół parafialny w Leszkowicach
2. Zabytkowa chata nr 25 w Leszkowicach
3. Kopalnia piasku w Leszkowicach
4. Budynek byłej szkoły w Luszawie
5. Budynek byłej szkoły w Żurawińcu
6. Stanowisko archeologiczne Goci w Tarkawicy
7. Kaplica pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Tarkawicy
8. Stawy w Dębicy
9. Park podworski w Dębicy
10. Kapliczka z II połowy XIX wieku w Dębicy
11. Cmentarz kolonistów niemieckich w Zawadzie
12. Budynki cegielni z XIX wieku w Jeleniu
13. Płyta upamiętniająca miejsce zbrodni hitleryzmu w Dębicy-Kolonii
14. Gminne Centrum Turystyczne w Ostrówku-Kolonii
15. Kościół parafialny w Ostrówku-Kolonii
16. Kapliczka w Kamienowoli
17. Skwerek w Leszkowicach

Trasa R2 (23 km)
Ostrówek-Kolonia - Cegielnia - Dębica-Kolonia - Zawada - Dębica - Babczyzna - Tarkawica - Żurawiniec-Kolonia - Żurawiniec- Luszawa - Ostrówek - Ostrówek-Kolonia

Trasa R3 (15 km)
Leszkowice - Kamienowola - Ostrówek - Ostrówek-Kolonia - Luszawa - Leszkowice.
Na trasie znajdują się miejsca postojów z ławostołami oraz sklepy w: Leszkowicach, Kamienowoli, Ostrówku-Kolonii, Dębicy, Tarkawicy i Żurawińcu-Kolonii.

Pliki do pobrania

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Informator turystyczny

  Informator turystyczny

 • Powiększ zdjęcie Mapa turystyczna

  Mapa turystyczna

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Gmina Ostrówek
Data utworzenia:2015-06-01
Data publikacji:2015-06-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:11268