Przejdź do głównej treści

POŚWIĘCENIE CMENTARZYSKA W TARKAWICY


Opublikowano:

Wiosną 2025 r. w Tarkawicy dokonano niezwykłego odkrycia. Na obrzeżach miejscowości, przy drodze z Żurawińca-Kolonii podczas prowadzenia inwestycji wykopano trzy ludzkie szkielety niewiadomego pochodzenia. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych okazało się, że na tym terenie znajduje się 38 krypt grobowych pochodzących z XVII, XVIII i XIX w.  Trudno wskazać przyczynę powstania cmentarzyska właśnie tam, nie ma również informacji na temat pochodzenia i wyznania pochowanych osób, ale według wspomnień najstarszych mieszkańców wiadomo, że dawniej od niepamiętnych czasów stał tam krzyż i leżał niewielki kamień. W związku ze znaleziskiem teren został niezwłocznie objęty nadzorem archeologicznym i konserwatorskim.  Dla mieszkańców Tarkawicy oraz władz samorządowych Gminy Ostrówek oczywistym było, że miejsce to należy godnie upamiętnić. Decyzja w tej sprawie została podjęta na spotkaniu mieszkańców z udziałem Pana Marka Barana Wójta Gminy Ostrówek, Pana Grzegorza Mączki, przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz archeologa Michała Kubery, na którym to przedstawiono wyniki badań archeologicznych.  Dzięki dobrej woli właściciela działki Pana Sławomira Szczęsnego, który ją nieodpłatnie udostępnił można było przystąpić do działań.  Z wielką pasją i zaangażowaniem do realizacji zadania podeszli Pani Ewa Sobijanek Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Pan Waldemar Kusyk, którzy byli zarówno pomysłodawcami jak i realizatorami zadania. To z ich inicjatywy zorganizowana została zbiórka środków oraz wykonawstwo. Przy wsparciu firmy Wojtal Sp. z o.o. oraz Pana Artura Różyka wykonawcy utwardzenia podłoża położono wielki głaz i umieszczono na nim tablicę ufundowaną przez Gminę Ostrówek, na której wyryto napis: „Bogu na chwałę, zmarłym na zbawienie, żyjącym ku pamięci. Tu spoczywają nasi przodkowie, pochowani na tym cmentarzysku w wiekach XVII – XIX”. Obok głazu ustawiono krzyż wykonany przez Pana Łukasza Kleja. 

16 listopada 2025 r. odbyła się uroczystość poświęcenia cmentarza. Rozpoczęła się od odprawienia Mszy Świętej w miejscowej kaplicy pod przewodnictwem Proboszcza Parafii Kock ks. Andrzeja Siedlanowskiego. Następnie mieszkańcy i zaproszeni goście w procesji udali się pod miejsce pamięci, gdzie obrzędu poświęcenia dokonał pochodzący z tych stron ks. kanonik Henryk Och, któremu towarzyszył o. Henryk Cieniuch. W dalszej kolejności głos zabrał Pan Marek Baran Wójt Gminy Ostrówek przybliżając fakty dotyczące odkrycia cmentarzyska, a także dziękując osobom zaangażowanym w prace i darczyńcom. Później Pani Angelika Karasek Kierownik Działu Promocji w Starostwie Powiatowym odczytała list skierowany do mieszkańców od Starosty Lubartowskiego. Następnie został zapalony znicz przez delegację składającą się z pracowników Starostwa i Zarządu Dróg Powiatowych w składzie: Pan Grzegorz Jaworski Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lubartowie, Pani Beata Góźdź Kierownik Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Lubartowie i Pani Lidia Stępięń pracownik inwestycji. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni przez Koło Gospodyń Wiejskich w Tarkawicy na poczęstunek do remizy OSP Tarkawica.

Gmina Ostrówek

3 754 +
Liczba mieszkańców
20
Zabytków w Ostrówku
89,9
Powierzchnia km²
76%
Użytki rolne