Herb Gminy Ostrówek

Szlak kapliczek i zabytki z terenu Gminy

Dębica - Kolonia

  1. Kapliczka k. Dudków
  2. Kapliczka k. Marii Żurawskiej
  3. Kapliczka k. Jerzego Bieleckiego
  4. Kapliczka k. Woźniczków
  5. Krzyż k. Marii Żurawskiej
  6. Krzyż k. Adama Golaka
  7. Krzyż k. Mariana Marca

Kapliczka k. Dudków

Została pobudowana z białej cegły przez Ryszarda Dudka w 1979 r. Otynkowana na biało, na dole z czterech stron są ryngrafy Matki Boskiej Częstochowskiej.


Kapliczka k. Marii Żurawskiej

Kapliczka została postawiona przez Stanisława i Władysława Kwasów w 1950 r. Pod wpływem upływającego czasu uległa zniszczeniu. W 2001 r. rozebrano ją całkowicie i na jej miejsce Maria Żurawska wraz z Władysławem Jesionkiem postawili nową kapliczkę z cegły klinkierowej. Pokryta jest blachą tzw. „dachem góralskim”. Wewnątrz jest figurka Matki Bożej Niepokalanej.


Kapliczka k. Jerzego Bieleckiego

Kapliczka została wybudowana w 1980 r. Została wykonana z cegły, dach kapliczki jest pokryty blachą. Ogrodzona jest drewnianym płotkiem. Do kapliczki prowadzi cementowy chodnik.


Kapliczka k. Woźniczków

Kapliczka została wybudowana przez Jadwigę i Antoniego Woźniczków. Została wykonana z czerwonej cegły, daszek jest kryty blachą, ogrodzona drewnianym płotkiem. Obok kapliczki rośnie tuja. Wewnątrz znajduje się figurka Matki Boskiej Niepokalanej.


Krzyż k. Marii Żurawskiej

W 1998 r. Maria Żurawska postawiła krzyż metalowy, mający ok. 4 metrów wysokości. Otoczony jest płotem metalowym, umocowany na drewnianym cokoliku. Został poświęcony w 2001r.


Krzyż k. Adama Golaka

Prawdopodobnie w 1922 r. Feliks Kwas postawił na swojej działce drewniany krzyż. Ufundowali go mieszkańcy Dębicy Kolonii. W 2002 r. Adam Golak w miejsce drewnianego krzyża postawił drugi krzyż metalowy.


Krzyż k. Mariana Marca

W 1980 r. drewniany krzyż postawili Jadwiga Woźniczka i Bogdan Marzec. Krzyż jest ogrodzony drewnianym płotkiem.