Herb Gminy Ostrówek

Szlak kapliczek i zabytki z terenu Gminy

Żurawiniec

  1. Krzyż w Żurawińcu k. Wiesława Gruby
  2. Krzyż Kajzerów w Żurawińcu k. lasu naprzeciw Bocianów
  3. Krzyż Błaszczaków w Żurawińcu „na Bagnie”
  4. Krzyż w Żurawińcu w lesie
  5. Kapliczka w Żurawińcu k. Samola

Krzyż w Żurawińcu k. Wiesława Gruby

Krzyż jest metalowy, został postawiony na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku ze składek okolicznych mieszkańców. Wokół krzyża jest cementowy chodnik i drewniany płotek.


Krzyż Kajzerów w Żurawińcu k. lasu naprzeciw Bocianów

Pierwszy krzyż drewniany postawił Tomasz Kajzer, ok. 1907 r. gdy umierały mu dzieci. Drugi krzyż drewniany postawił Ludwik Kajzer w 1960 r., a trzeci w 1998. Krzyż stoi na polu rodziny Karasków.


Krzyż Błaszczaków w Żurawińcu „na Bagnie”

Pierwszy drewniany krzyż postawiono na miejscu byłego cmentarza, który powstał podczas panującej wówczas zarazy cholery. Na tym wzgórzu grzebano wtedy ludzi. Obecny krzyż jest metalowy, zbudowany na cokole cementowym, na skraju lasu. Został postawiony przez rodzinę Błaszczaków w latach 60-tych XX wieku.


Krzyż w Żurawińcu w lesie

Drewniany krzyż postawiła rodzina Skubiszów w miejscu, w którym z rąk Niemców zginął Stanisław Skubisz. Świadczy o tym napis na krzyżu: „Stanisław Skubisz żył lat 35. Zmarł śmiercią tragiczną 27 października 1943r. w tym miejscu”.


Kapliczka w Żurawińcu k. Samola

Kapliczka została postawiona przez rodzinę Samolów. Jest wykonana z kamienia, w płocie wykonanym również z kamienia. W kapliczce jest wizerunek Jezusa Miłosiernego i napis „Jezu ufam Tobie”.