Herb Gminy Ostrówek

Szlak kapliczek i zabytki z terenu Gminy

Leszkowice

  1. Kapliczka św. Jana Nepomucena
  2. Kapliczka i Krzyże na końcu wsi, tzw. „Stolarze”
  3. Kapliczka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus
  4. Krzyż w lesie, przy szosie do Ostrówka
  5. Krzyż przy szosie na posesji Wacława Paśnika
  6. Krzyż na posesji J. Z. Brzezińskich
  7. Krzyż na posesji Czesława Ligęzy
  8. Krzyż przy szosie obok M. T. Musików
  9. Krzyż pod górą przy drodze do Luszawy
  10. Krzyż obok Miąców
  11. Krzyż przy drodze za dawną cegielnią
  12. Krzyż w „dworskiej ulicy”

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Kapliczka św. Jana Nepomucena wzniesiona została w XIX w. Drewniana o konstrukcji słupowej, daszek dwuspadowy, podbity gontem. Wewnątrz rzeźba św. Jana Nepomucena późnobarokowa z drugiej połowy XVIII w. (Katalog Zabytków Sztuki w Polsce Tom VIII, Zeszyt11, str. 22). Obecnie kapliczka murowana z lat 80- tych, odsunięta ok. 10metrów na północ od miejsca pierwotnej (przy tym samym obejściu), otynkowana, dach czterospadowy, kryty blachą, na betonowej podmurówce, ogrodzona drewnianym płotkiem.


Kapliczka i Krzyże na końcu wsi, tzw. „Stolarze”

Kapliczka murowana z początku XX w. Wewnątrz kapliczki Figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia oraz Obraz Świętej Rodziny. Kapitalny remont miał miejsce w latach 80- tych, gdzie przebudowano wejście od strony ulicy, dookoła kapliczki zrobiono metalowe ogrodzenie oraz dwa krzyże. Głównym inicjatorem i sponsorem był Henryk Topyła. W 2005r. kolejny remont przeprowadzony przez mieszkańców „Stolarzy”, zostaje zmieniony dach, tynk zewnętrzny, ułożone zostają płytki podłogowe. Dookoła kapliczki zasadzono iglaki. W 2011r. wykonane zostają schody z kostki brukowej. W kapliczce odbywają się nabożeństwa majowe i różańcowe.


Kapliczka św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus

Kapliczka znajduje się na posesji ks. Mirosława Łysko i ks. kanonika Jerzego Kowalczyka. Wykonana została w 2004r. z pnia dębowego i dwóch podpór, które trzymają daszek kryty gontem olszowym. W środku Figura św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Do podstawy przymocowane są cztery lampiony oświetlające kapliczkę.


Krzyż w lesie, przy szosie do Ostrówka

Krzyż postawiony na początku XX w. Obok krzyża stała niegdyś drewniana, rzeźbiona kapliczka ufundowana przez pana Olińskiego, która po pewnym czasie została ukradziona. Obecnie krzyż jubileuszowy, dębowy postawiony w 1983 r. na którym widnieje napis: „Sześćset lat Maryi na Jasnej Górze” 1382- 1982. Krzyż przyozdobiony kwiatami, ogrodzony drewnianym płotkiem.


Krzyż przy szosie na posesji Wacława Paśnika

Krzyż postawiony na początku XX w. W1983r. wymieniony na nowy, dębowy, przytwierdzony do betonowej podstawy, częściowo ogrodzony płotem drewnianym, obsadzony kwiatami. Na krzyżu widnieje napis: ”Jan Paweł II w Ojczyźnie 16- 23 VI 83r.” Przy tym krzyżu ubierany jest ołtarz na uroczystość Bożego Ciała.


Krzyż na posesji J. Z. Brzezińskich

Krzyż postawiony na początku XX w. drewniany, oddalony był od obecnego ok.7m., usytuowany na wzgórku pomiędzy lipami, po wielu latach przeniesiony na cmentarz grzebalny. 1983r. wykonano krzyż metalowy, obecnie stoi przy szosie na posesji J. Z. Brzezińskich, którzy sprawują opiekę nad tym krzyżem.


Krzyż na posesji Czesława Ligęzy

Krzyż powstał w pierwszej połowie XX w., drewniany, upamiętniający śmierć wielu osób zmarłych w wyniku panującej zarazy cholery. W 1983 mieszkańcy Leszkowic czynem społecznym wykonali nowy z drzewa dębowego z napisem: „Jezu Ufam Tobie” Krzyż przystrojony sztucznymi kwiatami, opiekę nad nim sprawują osoby mieszkające w pobliżu. Każdego roku przy tym krzyżu ubierany jest ołtarz na uroczystość procesji Bożego Ciała oraz Poświęcenia Pól.


Krzyż przy szosie obok M. T. Musików

Postawiony w latach 30-tych XX w., na posesji Taczalskich, początkowo drewniany, po komasacji przesunięty w stronę szosy. W latach 70- tych został wykonany krzyż żelazny, dzięki ofiarom osób mieszkających w pobliżu, którzy do obecnej chwili dbają o niego. W okresie letnim wokół krzyża rośnie wiele pięknych kwiatów. Każdego roku ubierany jest ołtarz na uroczystość Bożego Ciała. Krzyż ogrodzony jest metalowym płotkiem.


Krzyż pod górą przy drodze do Luszawy

Początkowo drewniany, powstały w latach 40- tych XX w. W 1983r. z inicjatywy ówczesnego kościelnego i ofiarności mieszkańców tzw. „Stolarzy” postawiono krzyż metalowy, jubileuszowy z napisem :”Jubileuszowy Rok Odkupienia III 83- IV 84”. Krzyż na skraju wsi pośród drzew, przystrojony kwiatami.


Krzyż obok Miąców

Krzyż powstał na początku XX w. obecnie przesunięty ok. 10m. w stronę szosy. Początkowo drewniany, od 1983r. żelazny dzięki ofiarności pobliskich mieszkańców, ogrodzony drewnianym płotkiem, przystrojony kwiatami.


Krzyż przy drodze za dawną cegielnią

Postawiony w latach 40-tych XX w., uległ zniszczeniu, za czasów Solidarności wykonano nowy, również drewniany z przesłaniem ‘Już Nie Grzesz” 1983. Krzyżem opiekują się siostry z Legionu Maryja. Krzyż ozdobiony kwiatami.


Krzyż w „dworskiej ulicy”

Krzyż drewniany, postawiony w pierwszej połowie XX w., na posesji Dymuchów. W latach 80- tych uległ zniszczeniu więc pobliscy mieszkańcy zamówili nowy, żelazny, który obecnie stoi na posesji Skubisz Krystyny. Krzyż przyozdobiony kwiatami, opiekują się nim ludzie mieszkający w pobliżu. Przy tym krzyżu ubierany jest ołtarz na uroczystość poświęcenia pól.