Wytyczne co do sposobu postępowania z odpadami styropianu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 sierpnia 2022

Czy brudna styropianowa tacka po jedzeniu to to samo, co resztka płyt pozostałych po ociepleniu domu? To pytanie nabiera naprawdę wielkiego znaczenia, gdy zastanawiamy się, gdzie wyrzucić styropian. Odpowiedź jest prosta (nie, to nie to samo) i pociąga za sobą bardziej skomplikowane konsekwencje: musimy znać te różnice, by wiedzieć, jak traktować odpady styropianowe.

Styropian dzieli się na dwie kategorie: budowlany oraz opakowaniowy. Przy czym utylizacja tego drugiego zależy także od tego, czy są to brudne opakowania (najczęściej po jedzeniu) czy czyste (np. osłony telewizora czy mebli). Przejdźmy zatem do rzeczy. Oto, jak możemy pozbyć się odpadów styropianowych w zależności od rodzaju:

STYROPIAN OPAKOWANIOWY CZYSTY
Będziemy mieli z nim do czynienia, gdy kupujemy sprzęt AGD, elektronikę, meble, a także inne przedmioty, które w trakcie transportu wymagają osłony. Tego rodzaju styropian podlega recyklingowi i należy go wyrzucać do pojemnika na plastik i metale. Najczęściej są to żółte pojemniki.

STYROPIAN OPAKOWANIOWY BRUDNY
Zamawiane z restauracji dania na wynos są najczęściej pakowane w styropianowe pudełka. Z kolei styropianowe tacki najczęściej przynosimy do domu, kupując porcjowane mięso lub np. pierogi czy inne wyroby garmażeryjne. Tego rodzaju zabrudzone opakowania ze styropianu praktycznie nie są odzyskiwane. Należy je wyrzucić do odpadów zmieszanych. Najczęściej są to czarne pojemniki.

STYROPIAN BUDOWLANY
Utylizacja styropianu, który pozostał po ocieplaniu domu, to z kolei całkiem inna sprawa. Resztki płyt styropianowych są traktowane jak odpady budowlane, a to oznacza, że nie mogą trafić ani do pojemników na śmieci zmieszane, ani do któregokolwiek pojemnika na odpady segregowane (plastik/metale, papier, szkło). Planując budowę domu lub remont, musimy samodzielnie zadbać o wywiezienie resztek budowlanych. To znaczy – zamówić kontener na tego typu odpady w wyspecjalizowanej firmie.
Co, oprócz styropianu, może trafić do kontenera na odpady budowlane? Będzie to na pewno gruz, cement, resztki cegieł, skuty tynk. Może to być także glazura, terakota, rury, a nawet zlew i wanna. Stare belki, okna (nie tylko ramy, ale i szyby), drzwi również są odpadami budowlanymi. Co ważne, do zamówionego specjalistycznego kontenera mogą trafić również opakowania po farbach i innych produktach chemicznych.

Warto pamiętać, że niektóre pozostałości po remontach można samodzielnie odwieźć do tzw. PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych. Zawsze warto sprawdzić w swoim lokalnym PSZOK-u, co możemy tam zawieźć. Tego rodzaju punkty przyjmują odpady budowalne, ale uwaga, nie wszystkie w takim samym zakresie. Jeśli na stronie internetowej naszego lokalnego PSZOK nie ma szczegółowego wyliczenia (jest np. tylko ogólne hasło „odpady budowlane i remontowe“), warto zadzwonić i dopytać o możliwości wyrzucenia styropianu budowalnego.

Pamiętaj!
Gdy masz wątpliwość, gdzie wyrzucić dany odpad, możesz sprawdzić to w specjalnej wyszukiwarce internetowej. Uruchomiło je wiele gmin, mogą działać także na lokalnych portalach informacyjnych lub na stronach lokalnych firm, które odbierają odpady. Nie korzystaj jednak z takiej wyszukiwarki, jeśli nie masz zaufania do strony internetowej np. nie wiesz, kto ją prowadzi.
Z wątpliwościami możesz także zadzwonić do firmy, która odbiera śmieci w twojej gminie, na twoim osiedlu itd. lub do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

 

Źródło: https://www.styropmin.pl/w-jaki-sposob-pozbyc-sie-styropianu/ 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Infografika z wytycznymi co do sposobu postępowania z odpadami styropianu

    Infografika z wytycznymi co do sposobu postępowania z odpadami styropianu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-08-09
Data publikacji:2022-08-09
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Małgorzata Romańczuk
Liczba odwiedzin:962