Rękodzieło Henryk Misiak

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 czerwca 2015

1. Dziedzina: rzemiosło - słomkarstwo

2. Siedziba, adres kontaktowy: Luszawa, 21-102 Ostrówek, tel: 81 856-22-87, www.wyrobyzeslomy.pl

3. Informacje o twórcy/wykonawcy – data rozpoczęcia twórczości, historia powstania nazwy, przebieg działalności w latach, charakterystyka:

Pan Henryk Misiak słomkarstwem zajmuje się wraz z żoną. Małżeństwo tego typem rękodzieła zajmuje się już 40 lat. Podstawowym materiałem do ich pracy jest słoma żytnia, którą koszą podczas żniw w swoim gospodarstwie rolnym. Wyplatają przedmioty ozdobne i użytkowe, od prostych, małych, tradycyjnych ozdób choinkowych (bombki, aniołki, gwiazdki, koszyczki, łańcuchy itp.), wielkanocne (baranki, pisanki), biżuterii, po duże, praktyczne kozły, tarcze, wieńce dożynkowe oraz warkocze, służące do uszczelniania góralskich domów. Pomysły wzornicze „biorą
z głowy” lub wykonują przedmioty na zamówienie klienta, czyli z katalogu lub ze zdjęcia. Wyroby Państwa Misiaków cieszą się popularnością na rynkach Europy Zachodniej i Północnej, najbardziej w Szwecji, gdzie trafia bardzo duża ilość kozłów. Poza tym w ich produkty zaopatrywane jest kilkadziesiąt sklepów w Polsce.

4. Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:

Państwo Misiakowie bardzo często biorą udział w wystawach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, zwłaszcza podczas dożynek oraz na Targach Sztuki Ludowej, np. we Francji. Ponadto, co roku, w czasie Świąt Bożego Narodzenia ozdoby bożonarodzeniowe zdobią choinkę Urzędu Gminy Ostrówek.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-06-01
Data publikacji:2015-06-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1108